beanie hat one layer featured

Jednowarstwowa czapka z dresówki

Znajoma organizuje co roku świąteczny kiermasz charytatywny. W tym roku dodatkowo organizuje jeszcze bieg na 5 km! Dzielna kobieta o wielkim sercu – TriMama Natalia

Miałam 1,5 m wolnej dresówki w Psi Patrol, więc postanowiłam uszyć z niego proste jednowarstwowe czapeczki dla dzieci i dać jej na kiermasz.

Wykrój wybrałam inny niż w dwustronnej czapce smerfetce. Tym razem wyrysowałam wersję z zaokrąglonym prostokątem z wycięciem.

Mierzymy obwód głowy, zmniejszamy go o ok. 3-4 cm. Rysujemy prostokąt na szerokość równą połowie zmniejszonego obwodu głowy i wysokość równą szerokości + 3 cm. Dodajemy zapasy na szwy (u mnie po 0,5 cm po bokach i na górze), a na dole zapas na wywinięcie 2 cm.

Teraz bierzemy cyrkiel i zaokrąglamy górę prostokąta. Robimy wycięcie – rysujemy odwrócony trójkąt o podstawie ok. 4 cm i wysokości ok. 7-8 cm i odcinamy go.

Odrysowujemy nasz wykrój na materiale dwa razy i wycinamy.

Czas na szycie. Są dwa sposoby na zeszycie takiej czapki. Albo w kolejności: bok, bok, wycięcia na raz, albo: wycięcie, wycięcie, boki na raz.

Pierwszą czapkę przeszyłam pierwszym sposobem, resztę drugim. Przy drugim sposobie czułam większą kontrolę nad efektem końcowym.

Wszystkie nitki ze szwów wiążemy na supeł i przy pomocy igły chowamy w szwie.

Następnie wywijamy dół na dwa razy, ręcznie łapiemy nitką po bokach i zaprasowujemy.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.