froebel star featured

Gwiazdka Fröbla z papieru

W ramach drobnych prezentów świątecznych wymyśliłam, że w tym roku zrobimy ze Starszą gwiazdki Fröbla na choinkę. Ona wybierała kolory i częściowo składała, ja poprawiałam, składałam i montowałam zawieszki.

Początkowo planowałam, że zrobię je ze wstążek, ale po próbie okazało się, że to niewykonalne 😀

Do wykonania gwiazdki potrzebne są paski papieru o stosunku szerokości do długości ok 1:24. Myśmy użyły kolorowych kartek z bloku A3 (max długość 42cm), więc paski zrobiłyśmy grube na 1,5 cm, co w efekcie dało gwiazdkę wielkości 6 cm.

Na każdą gwiazdkę potrzebne są cztery równe paski. Warto przyciąć sobie końce – łatwiej się je wtedy przeplata.

Układamy pasy w taki sposób, żeby każdy obejmował “wąsy” jednego sąsiada. Zaciągamy, żeby powstał kwadrat.

Następnie zaginamy po jednym z pasków z każdego koloru (kolory użyte w celu ułatwienia podążania za instrukcją). Ostatni z czterech pasków trzeba przepleść pod pierwszym.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie ramion gwiazdy. W zależności od tego w jakim kierunku spletliśmy paski w pierwszym kroku, trzeba wybrać odpowiedni pasek. Bierzemy ten, nad którym bezpośrednio jest “kieszonka z innego paska” (w nią trzeba wsunąć na koniec wybrany, zagięty pasek) – mam nadzieję, że widać na pierwszym poniższym zdjęciu.
Wybrany pasek zaginamy po skosie, raz pod spód, raz na wierzch. Następnie powstały róg składamy na pół i pasek wsuwamy do wspomnianej wcześniej kieszonki. Powtarzamy ten krok dla każdego boku.

Następnie obracamy gwiazdę na drugą stronę. Teraz z jednego miejsca wystają podwójne paski (tu danego koloru) – bierzemy ten górny i zaplatamy ramiona gwiazdy tak samo, jak na pierwszej stronie.

Teraz jest najtrudniejszy moment – przeplecenie odstających ramion gwiazdy. Bierzemy pasek i trzymając go cały czas tą samą stroną do góry, zawijamy go do kieszonki “po skosie nad nim”. Wywinięcie ma być “stroną górną” na zewnątrz. Wiem, że opis tego momentu może być trudny do zrozumienia – zdjęcia pokazują jaśniej. Tak samo postępujemy z drugą stroną.

Wystające paski odcinamy. Przeciągamy przez środek nitkę jako zawieszkę. I gotowe 🙂

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.