honeycomb rainbow featured

Tęczowe kule honeycomb

Postanowiłam, że pierwsze urodziny córki będą mieć motyw “Kolorowe urodziny”. Kolorową girlandę z napisem Happy Birthday już miałam z urodzin “Peppowych”, kolorowe balony leżały w szafce, ale jeszcze czegoś mi brakowało. Po pobieżnym spojrzeniu w Internet znalazłam takie coś jak kulki honeycomb. Ciężko kupić je w Polsce w rozsądnej cenie i żywych kolorach, więc… DIY!

Do zrobienia takiej kulki potrzeba co najmniej 50 pasków gładkiej bibuły o wymiarach X na 2X, gdzie X to docelowy promień kuli, kawałek sztywnego papieru, klej w sztyfcie, taśmę dwustronną i igłę z nitką. Na początku trzeba przygotować szablon, wg którego będziemy sklejać paski bibuły ze sobą.

Zewnętrzna ramka to właśnie wymiar X na 2X. Ja chciałam niewielkie kulki – 15 cm średnicy – więc ramka ma wymiar 7,5cm na 15cm. Kreski narysowałam co 2,5cm. Jest to optymalny wymiar wynikowego “plastra miodu” (dla większych kul bym zrobiła max. 3cm). Warto tak wyliczyć te kreski, żeby dzieliły na parzystą liczbę pasów, wtedy kula jest symetryczna góra-dół.

Następnie trzeba ponumerować linie podziału 1-2-1-2-1…itd. Cyfry oznaczają, wg których linii w danym kroku się skleja bibuły.

No i do pracy. Klej w dłoń 🙂 Kładziemy pierwszy pasek na naszej ramce. Smarujemy go klejem wg “1”, przykładamy drugi pasek i dociskamy. Smarujemy klejem wg “2” i przykładamy kolejny pasek. I tak w kółko (1,2,1,2,1,2,1,2,1,2…), aż się nam skończą paski.

Następnie wycinamy całą tę “kanapkę bibułową” w kształt półkola. Ze sztywnego papieru wycinamy dwa troszkę mniejsze półkola i przyklejamy je z obu stron. Bierzemy igłę z nitką i zszywamy w rogach ze sporym zapasem, żeby spokojnie się dało rozwinąć kulę (można owinąć nitkę wokół palca – przy mojej kulce tyle wystarczyło).

Otwieramy “kanapkę” delikatnie. Uwaga na pierwszy raz – jest efekt Wow! 🙂

Czasem trochę kleju dostanie się w niepowołane miejsce i trzeba w tym momencie delikatnie rozdzielić bibułki. Jeżeli wszystko jest ok, to przyklejamy parę kawałków taśmy dwustronnej na zewnętrznych papierach (lub w wersji “na stałe” smarujemy je klejem) i sklejamy ze sobą tworząc kulę.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.